Fırında Çipura Tarifi

Çipura balığının veya halk arasında söyleniş biçimiyle çupra balığının yağ oranı gayet dengeli olduğundan ızgarada, tavada veya fırında pişirilmeye uygun bir balıktır. Bugün gayet pratik bir  fırında çipura tarifi ile sofralarımızı şenlendiriyoruz.

Fırında Çipura Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

2 adet Çipura (Çupra)

1 limon

2 diş sarımsak

Defne yaprağı

Zeytinyağı

Tuz – Karabiber

Defne yapraklı fırında çipura tarifi
Defne yapraklı fırında çipura tarifi

Fırında Çipura Tarifi Hazırlanışı:

Çipura balıklarımızı güzelce yıkadıktan ve suyunu süzdükten sonra her tarafının güzelce pişmesi için her birinin iki tarafına da keskin ve tırtıklı olmayan bir bıçak yardımıyla birer çizik atıyoruz.

Balıklarımızın iç yüzüne birer tutam tuz ve az karabiber döküp elimizde güzelce yediriyoruz.

Birer diş sarımsak ve birer defne yaprağını balıklarımızın içine güzelce yerleştirip tepsiye koyuyoruz.

Limonu güzelce dilimleyip arzunuza göre 1 veya 2 dilim balıklarımızın üzerine koyup yarım çay bardağı kadar zeytinyağını balıklarımızın üzerinde gezdiriyoruz.

Önceden ısıttığımız fırında yerleştirerek pişirmeye başlayabilirsiniz.

Genelde fırında yapılan tarifler için kaç derecede kaç dakika pişirilmesi konusunda net bir şey söylemek zordur çünkü herkesin kullandığı fırın tipi birbirinden farklıdır. Ancak standart bir fırın için konuşacak olursak 180 – 200 derecede ortalama 20-25 dakikada balıklarımız pişmiş olur.

Fırında çipura yaparken balıklarımızın piştiğini rengine bakarak da anlayabilirsiniz. Balık çiğken parlak bir renge sahiptir. Ancak piştikten sonra bu parlaklık kaybolmaya matlaşmaya başlar.

Balıkları fırında pişirme sebeplerinden biri de biraz daha yumuşak ve sulu olmasıdır. Bu yüzden pişirme süresine dikkat ederek fazla kurutmamaya özen gösterin.

Afiyet olsun 🙂

Fırında sebzeli bir çipura tarifi arıyorsanız size Baliktarifi.com sitesinden “Fırında Sebzeli Çipura Tarifini” önerebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.